FAQ

Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi

Na co zostaną przekazane pieniądze, które zbierze Socios?

Na pomoc klubowi: spłatę zaległości wobec byłych i obecnych piłkarzy i trenerów, wobec instytucji publicznych (Urząd Skarbowy, ZUS), wobec innych organizacji sportowych (kluby sportowe) i innych wierzycieli klubu. Stowarzyszenie zamierza wspierać młodzież poprzez współfinansowanie Akademii lub poprzez bezpośrednią pomoc młodym piłkarzom (sprzęt, stypendia, dofinansowanie kosztów podróży, itp.). Są również inne obszary, w których możemy pomóc klubowi: może w przyszłości pomożemy w zakupie klubowego autokaru? W pierwszej kolejności jednak będziemy pomagać w sprawach związanych z uzyskaniem licencji na każdy nowy sezon.

Co jeśli jednak klub zmieni właściciela, którego będzie stać na utrzymanie klubu?

Żaden, nawet najbogatszy właściciel, nie pogardzi pomocą, nie odmówi kibicom możliwości wsparcia klubu. Wówczas bardziej skupimy się na Akademii Górnika. O to się nie martwimy! Real, Barcelona czy nawet najbogatszy Bayern Monachium nie mają z tym problemu. Poza tym Socios to nie tylko pieniądze, to również ludzie dla których kluby/drużyny grają.

Czy zarząd Socios będzie pobierał jakieś wynagrodzenia?

Nie, nie ma takiej możliwości. Członkowie założyciele celowo tak skonstruowali statut, aby żaden z członków zarządu nie mógł pobierać w żadnej formie wynagrodzeń z racji sprawowanej funkcji. Natomiast jeśli któryś z członków zarządu stowarzyszenia miałby być zatrudniony na jakimkolwiek stanowisku w klubie lub jego Radzie Nadzorczej, wszelkie ewentualne wynagrodzenia będzie musiał przekazać na rzecz naszego stowarzyszenia lub klubu. Jeśli tego nie uczyni, zostanie usunięty ze stowarzyszenia.

Po co założyliście stowarzyszenie Socios Górnik?

Odpowiedź już padła powyżej. Klub jest w potrzebie, więc my kibice postanowiliśmy mu pomóc na ile to będzie z naszej strony możliwe. Kibice to wartość dodana dla każdego klubu! Jakim bowiem majątkiem dysponuje klub? Prócz pucharów i innych trofeów, prócz sprzętu sportowego, prócz historii i innych wartości niematerialnych (jak klubowy herb) Górnik nie posiada wielkiego majątku. To, co może zaoferować potencjalnemu inwestorowi lub sponsorowi, to miejsce na koszulce czy reklamę na obiekcie. Górnik posiada jednak ogromną rzeszę oddanych fanów, potencjalnych klientów i usługobiorców, o których każda firma zabiega latami. To dzięki współpracy z Socios, wspierając nasz ukochany klub, firma taka szybko zbuduje bazę wiernych klientów.

Czy będzie można zapisać się drogą internetową?

Tak, ale dopiero w przyszłości. Na obecną chwilę nie dysponujemy odpowiednimi środkami technicznymi, by prowadzić zapisy drogą elektroniczną. Brak zapisów elektronicznych jest związany z wymogami GIODO odnośnie przechowywania danych osobowych. Usilnie pracujemy nad tym, aby tego typu funkcjonalność wprowadzić w jak najbliższym czasie.

Czy można będzie zapisać się osobiście, np. w waszej siedzibie czy też jakiś punktach obsługi (jeśli takie przewidujecie)?

Tak, będzie można to zrobić osobiście. Co prawda nie w naszej siedzibie, ale będziemy starali się działać w centralnych miejscach wielu miast naszej aglomeracji. Wcześniej jednak będziemy informować o miejscu i czasie prowadzonych zapisów. Proszę jednak pamiętać, że ze względu na możliwe próby podszycia się pod nas lub ze względu na bezpieczeństwo osób prowadzących te zapisy, NIGDY W TRAKCIE ZAPISÓW NIE BĘDZIEMY ZBIERAĆ PIENIĘDZY. Wpłaty będzie można dokonywać jedynie na podane przez nas konto (dla każdego członka indywidualne).

Co z tego będą mieć kibice, jakie przewidzieliście dla nas korzyści z bycia członkiem Socios?

Podkreślamy stanowczo, że nie chcemy żadnych korzyści od klubu. To my mamy wspierać Górnik, więc nie chcemy go narażać na żadne wydatki/koszty. Owszem, w przyszłości chcielibyśmy uzyskać od klubu tzw. gwarancję pierwszeństwa przy zakupie biletów na mecze Górnika przez członków Socios, oczywiście po cenie meczowej. Korzyści dla kibiców upatrujemy w współpracy z firmami i instytucjami wspierającymi. Chcielibyśmy, by członkowie stowarzyszenia w ramach takiej współpracy otrzymywali zniżki, np. na usługi transportowe, w zakładach fryzjerskich, gastronomicznych, itd. W tym temacie prowadzone są już rozmowy z wieloma firmami. Mamy pierwsze zapewnienia o przyłączeniu się do naszej inicjatywy.

Będąc właścicielem firmy, jakie korzyści będę miał przystępując do Socios?

Po pierwsze, każdy z członków wspierających (firmy i instytucje) będzie miał możliwość indywidualnego negocjowania warunków swego członkostwa. To znaczy, że z każdym z nich spotkamy się osobiście i wspólnie ustalimy szczegóły. Pewnikiem jest to, że otrzyma od nas kartę członkowską, certyfikat potwierdzający jego udział w stowarzyszeniu oraz komplet naklejek, które będzie mógł umieścić np. przy wejściu do swej siedziby. Informacja o każdym członku wspierającym (wraz z odnośnikiem do jego strony www) będzie na stałe umieszczona na naszej witrynie i zostanie opatrzona notką, jakiego rodzaju jest partnerem (Silver, Gold, Platinum) oraz czym się zajmuje. Dodatkowo chcielibyśmy zachęcać do wzajemnej współpracy między naszymi partnerami np. informując firmę budowlaną o współpracującej z nami hurtowni materiałów budowlanych i vice versa.

Dlaczego procedura przyjmowania członków ma aż pięć kroków?

Nasza procedura jest maksymalnie uproszczona, tak aby ułatwiać przyszłym członkom jak najwygodniejsze zapisy do Socios Górnik. Istnieją jednak regulacje prawne dotyczące działania stowarzyszeń, do których musimy się zastosować. Stąd właśnie taka droga przyjmowania do Socios.

Jak długo trwa proces rejestracji nowego członka?

Zarząd stowarzyszenia spotyka się raz w tygodniu. Na każdym spotkaniu będzie przeprowadzana procedura akceptacji prawidłowo złożonych deklaracji członkowskich. Szacujemy, że od otrzymania przez nas zgłoszenia, do momentu wysłania karty może minąć około miesiąca (najdłuższy etap to produkcja; drukarnia nie będzie produkować pojedynczych kart z danej kategorii, tylko gdy będzie ich przynajmniej kilkadziesiąt). Nie chcemy jednak, by odebrano to jako jednoznaczna deklarację z naszej strony, bo zawsze mogą pojawić się niespodziewane trudności (np. problemy z identyfikacją podanych danych na kartę, przerwy w pracy drukarni np. w okresach świątecznych, itp.).

Czy jeżeli zadeklarowałem składkę miesięczną, to mogę zapłacić jednorazowo składkę np. za 3 miesiące „do przodu”?

Oczywiście. Można płacić składki za kolejne okresy, należy jednak pamiętać o precyzyjnym określeniu tytułu przelewu (np. składka członkowska za miesiące: maj, czerwiec, lipiec).

Czy po wybraniu jednej opcji płatności (np. miesięcznej) można zamienić ją na inną (np. kwartalną)?

Tak, będzie taka możliwość. Należy wówczas ponownie wypełnić deklarację członkowską i przesłać ją do nas pocztą. Należy jednak pamiętać o tym, aby na deklaracji umieścić dopisek „Zmiana terminów płatności”. Podobnie sytuacja ma się z wielkością składek. Tu jednak, razem z deklaracją i dopiskiem „Zmiana karty członkowskiej”, należy na nasz adres przesłać aktualnie posiadaną kartę.

Co jaki czas aktualizowana będzie liczba członków/zebrana kwota na stronie?

Liczba członków będzie aktualizowana po każdym posiedzeniu zarządu, na którym zapadnie w tej sprawie stosowna uchwała. Zgodnie z regulaminem i procedurą przyjmowania członków oraz wskazanymi pięcioma krokami, zarząd stowarzyszenia musi każdorazowo przyjąć wspomniana wcześniej uchwałę, do której załącznikiem będzie lista nowych członków. Na początku planujemy, by zebrania odbywały się raz w tygodniu, z czasem co drugi tydzień. Natomiast aktualizacja konta następować będzie raz w miesiącu. Informacje te będą podawane na stronie internetowej, a także na naszych profilach na facebooku i twitterze.

Czy na działalność Socios Górnik będzie można przeznaczyć 1% podatku dochodowego?

Nie. Nie będzie to możliwe przynajmniej przez najbliższe dwa lata. 1% podatku można przekazać na organizacje pożytku publicznego. Wspomniane dwa lata to czas określony przepisami prawa, po którym działające stowarzyszenie może dopiero ubiegać się o taki status.

Jak formalnie środki zebrane ze składek wspomogą budżet klubu (czy zostaną np. przekazane w formie darowizny)?

Nie, nie przewidujemy żadnych darowizn dla klubu. Wola kibiców prezentowana tu na forum w czasie, gdy dyskutowaliśmy na temat powstania stowarzyszenia, celów jego działalności i sposobów wsparcia klubu była jednoznaczna – nie przekazujemy klubowi żadnych środków finansowych bez możliwości pełnej kontroli ich wydatkowania. Każda złotówka przekazana na klub musi mieć jasno określony i sformalizowany cel czy przeznaczenie.

Czy ze składek Socios będą w przyszłości nabywane akcje klubu?

Tak, dla stowarzyszenia to najlepszy sposób inwestowania w klub pieniędzy przekazanych przez jego kibiców. Już na październikowym spotkaniu z Panią Prezydent Zabrza Panią Małgorzatą Mańką-Szulik rozmawialiśmy na temat naszej przyszłej współpracy zarówno z klubem jak i jego większościowym udziałowcem, czyli Miastem Zabrze. Wówczas otrzymaliśmy zapewnienie, że po wyborach spotkamy się wspólnie (przedstawiciele klubu – Urzędu Miejskiego w Zabrzu – stowarzyszenia Socios Górnik) i określimy ramy współpracy pomiędzy wskazanymi podmiotami. Wciąż czekamy na wyznaczenie terminu tego spotkania, gdyż mamy nadzieję, że to na nim zostanie wyznaczony nam pułap finansowy (wielkość kwoty) jaki potrzebny będzie do zostania przez nasze stowarzyszenie udziałowcem klubu i pozwoli przez to posiadać swojego przedstawiciela w jego Radzie nadzorczej. Od początku swej działalności nie ukrywamy, że postulujemy takie rozwiązanie tzn. posiadanie swojego przedstawiciela we wspomnianej Radzie Nadzorczej, gdyż będzie on gwarantem odpowiedniego i celowego wykorzystania przekazanych klubowi przez nas funduszy – pieniędzy kibiców z całej Polski (i nie tylko).

Czy koszty działalności stowarzyszenia będą upubliczniane dla członków Socios?

Nie, nie będą upubliczniane dla członków Socios tylko … dla wszystkich osób, które wejdą na naszą stronę www.sociosgornik.org
Tam będziemy umieszczać miesięczne wykazy bankowe, tzn. łączny koszt uznań oraz szczegółowy koszt obciążeń. Jak każde stowarzyszenie ponosimy jakieś koszty działalności (niestety) ale staramy się by były one możliwie jak najmniejsze. My zarządzamy pieniędzmi zebranymi od wielu ludzi, którym często mówiąc kolokwialnie w życiu się nie przelewa, a mimo to dzielą się nimi z klubem poprzez nasze stowarzyszenie. Z tego też powodu chcemy, by nasze działania były transparentne, by każdy mógł zobaczyć jak gospodarujemy jego pieniędzmi i na co je przeznaczamy.
Kibice Socios dodatkowo będą mogli zapoznać się ze szczegółowym raportem finansowym podczas Walnego Zgromadzenia członków (przynajmniej raz w roku) i ze sprawozdań obowiązkowo składanych w publicznych urzędach nadzoru.