naszemiasto

 

Socios Górnik, czyli stowarzyszenie powołane przez kibiców Górnika Zabrze do ratowania klubu z finansowych tarapatów, oficjalnie rozpoczęło działalność. W czwartek w zabrzańskim Multikinie odbyły się pierwsze zapisy.

 

„Socios” to z hiszpańskiego „partnerzy”. I o partnerstwo chodzi. Na wzór kibicowskich środowisk piłkarskich potęg, jak Real czy Barcelona, w Zabrzu powstało stowarzyszenie Socios Górnik. Jego celem ma być przede wszystkim finansowe wsparcie klubu z Roosevelta i budowanie kibicowskiej społeczności, która w przyszłości może mieć wpływ na sytuację w klubie.

Stowarzyszenie Socios Górnik zostało oficjalnie zarejestrowane już we wrześniu. Od tego czasu jednak członkowie-założyciele przygotowywali się do rozpoczęcia swojej działalności. W czwartek zarząd oficjalnie zaprezentował cele Socios na spotkaniu z kibicami, przedstawicielami klubu i miasta oraz mediami.

Wcześniej nigdy się nie spotkaliśmy. Poznaliśmy się na forum kibiców Górnika Zabrze i wszyscy żywiliśmy te same obawy. Chodziło o doniesienia o złej sytuacji finansowej klubu, które zaczęły pojawiać się pod koniec wakacji. Postanowiliśmy coś z tym zrobić. Szukaliśmy rozwiązań, podpatrywaliśmy wzorce. Tak powstało Socios – mówi Marek Krupa, prezes zarządu nowego stowarzyszenia.

Socios deklarują, że nie zamierzają konkurować z już istniejącymi stowarzyszeniami, jak np. Torcida.

Torcida zajmuje się tworzeniem opraw, organizowaniem wyjazdów. To nie jest naszym celem. My chcemy wspierać sportową spółkę akcyjną Górnik Zabrze w sposób materialny i marketingowy. Nie ma tu żadnej rywalizacji. Jesteśmy zresztą po rozmowach z Torcidą i mamy jasność w tej kwestii – zapewnia Krupa.

Stowarzyszenie jest już po wstępnych rozmowach z klubem i władzami miasta. Zapowiadają, że z obu tych stron padły deklaracje o chęci współpracy.

Każda taka inicjatywa, która pojawia się wokół Górnika jest potrzebna i może go wzmocnić. Są różne formy wspierania klubu, Fundacja Górnika, zakup akcji. Ta jest kolejna i cieszę się, że powstała – mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, który obecny był na prezentacji.

Socios nie ujawniają w tej chwili swoich oczekiwań co do przyszłej liczebności stowarzyszenia, która bezpośrednio przekłada się na ilość pieniędzy zebranych dla Górnika.

W Polsce jeszcze nic takiego nie powstało, więc nie mamy porównania do czegokolwiek. Liczymy jednak, że będzie nas coraz więcej zgodnie z efektem kuli śnieżnej. 700 tys. osób na całym świecie deklaruję sympatię do Górnika. To ogromny potencjał – mówi Marek Krupa.

Pierwsze zapisy do stowarzyszenia już ruszyły. Stoisko będzie można znaleźć również w piątek podczas meczu Górnika z Legią. Deklarację członkowską znajdziemy również na stronie Socios.

Stowarzyszenie oferuje pięć rodzajów kart członkowskich: bajtel dla osób poniżej 16 lat (miesięczna składka 5 zł), standard (20 zł) oraz silver, gold i platinum. Te trzy ostatnie oznaczają deklarację wyższych składek. Odpowiednio 50, 100 i 200 zł miesięcznie. Nie niosą ze sobą żadnych dodatkowych przywilejów. Nie taki jest bowiem cel Socios.

Więcej o zasadach członkostwa przeczytacie na stronie: SOCIOS GÓRNIK

Górnik był w rodzinie od zawsze i jak widać miłość przechodzi na kolejne pokolenia – mówi Katarzyna Janecka, która jako jedna z pierwszych zapisała się do Socios, a na prezentację przyszła z 1,5-rocznym synem Kubą, ubranym w strój Górnika.

– Los klubu od zawsze nam leżał na sercu, a kiedy wreszcie pojawiła się inicjatywa na wzór zachodnich drużyn, to musieliśmy skorzystać i pomóc mu – dodaje.

Socios Górnik stawiają sobie za cel wyciągnięcie 14-krotnego Mistrza Polski z finansowych tarapatów. Stowarzyszenie powstało po ostatnich doniesieniach o fatalnej sytuacji klubu. Długi Górnika sięgają ponad 30 mln zł. Komicja Licencyjna PZPN już nałożyła na Górnika karę trzech minusowych punktów na początku przyszłego sezonu. Konsekwencje mogą być jednak znacznie poważniejsze i wiązać się nawet z brakiem przyznania mu licencji, a więc degradacją do III ligi.