Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Kibice na ratunek Górnika Zabrze. Socios może być… 700 tysięcy?

dziennik70
Pogrążony w długach Górnik Zabrze chcą ratować fani 14-krotnego mistrza Polski. W sądzie zarejestrowane zostało stowarzyszenie Socios Górnik, do którego niedługo zaczną się zapisy. Celem stowarzyszenia jest zbieranie pieniędzy, które mają wesprzeć klub z Roosevelta.

 

Kibice Górnika postanowili pójść tropem na przykład Barcelony, gdzie fani są członkami klubu i regularnie poprzez składki wspierają Barcę. – 5 listopada do Krajowego Rejestru Sądowego w Gliwicach zostało wpisane stowarzyszenie „Socios Górnik”.
Tym samym stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane. Wobec tego, możemy poinformować, że najważniejsza, a jednocześnie najbardziej czasochłonna procedura przygotowawcza, niezbędna do realizacji celi stowarzyszenia, została zakończona sukcesem.

 

– Cały proces zajął nam nieco więcej czasu niż na początku sądziliśmy. Mimo to cieszymy się, że ten formalny krok został przez nas zrealizowany i stowarzyszenie jest oficjalnie zarejestrowane – mówi Marek Krupa, prezes stowarzyszenia Socios Górnik.
„Stowarzyszenie zostało zawiązane na początku września. Zostało założone przez 25 członków-założycieli wśród których są m.in. pracownicy uczelni, przedsiębiorcy czy prawnicy. Jego celem nie jest organizowanie wyjazdów oraz opraw meczowych, lecz realna pomoc finansowa najbardziej utytułowanemu klubowi w Polsce i jego promocja. Stowarzyszenie ma tworzyć zupełnie nową jakość i określać współpracę z klubem na zupełnie nowych – jak na polskie warunki – zasadach” – czytamy w informacji przesłanej do DZ.

 

– Rejestracja nie oznacza jednak od razu rozpoczęcia całego projektu i uruchomienia naboru na członków „Socios”.

 

– Przed nami jeszcze dużo pracy, niezbędnej do tego by ruszyć z zapisami i składkami. Wynika to z tego, że dopiero po zarejestrowaniu przez sąd możemy wystąpić np. o NIP, REGON, założyć konto w banku, czy zarejestrować bazę członków w GIODO. Bez tego nie możemy prowadzić naszej statutowej działalności. Przed nami więc jeszcze trochę pracy nad formalnościami, ale wszystkie dokumenty mamy przygotowane. Kibiców zatem prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości – dodaje Krupa. Socios Górnik mają już profile na Facebooku i na Twitterze. Na „fejsie” jest już 6 tys. polubień. W jaki sposób stowarzyszenie chce zbierać pieniądze?
– Spo­sób jest pro­sty. Gór­nik to jeden z naj­bar­dziej po­pu­lar­nych klu­bów w Pol­sce. Po­li­czo­no, że mamy około 700 ty­się­cy za­de­kla­ro­wa­nych sym­pa­ty­ków. My, po­przez grupę So­cios, bę­dzie­my chcie­li do nich do­trzeć i pro­sić o pomoc i datki na klub. W ten spo­sób ze­bra­ne pie­nią­dze w pierw­szej ko­lej­no­ści mia­ły­by tra­fić na spła­tę za­le­gło­ści w sto­sun­ku do by­łych i obec­nych pił­ka­rzy czy tre­ne­rów – informuje Krupa, cytowany przez dziennik Fakt.

– Zbiórka pieniędzy będzie się odbywała dwutorowo. Pierwszy sposób to nagłośnienie całej akcji, także za granicą. Chodziłoby o jednorazową wpłatę na rzecz klubu. Drugi, to zbiórka poprzez stowarzyszenie Socios. Tak jak się to dzieje w Hiszpanii czy Niemczech. Kibice wpłacają datki w rocznej, półrocznej, kwartalnej czy miesięcznej składce Poza kwestiami formalnymi, wymienionymi wyżej stowarzyszenie kończy pracę nad projektami marketingowymi oraz projektem strony internetowej i formami płatności składek. Na ukończeniu są również projekty kart członkowskich. Ich pierwsze egzemplarze wkrótce trafią do tłoczni. Przygotowywany jest pierwszy film promocyjny. Mimo prac nad przygotowaniem do startu projektu, członkowie-założyciele „Socios” bardzo pilnie przyglądają się informacjom, dotyczącym sytuacji w klubie.
– Niepokoją nas ostatnie doniesienia medialne na temat sytuacji w klubie. Niestety informacje płynące z klubu są dość ogólne i dla nas niewystarczające. Mamy wiele dodatkowych pytań odnośnie sytuacji finansowej Górnika. Dlatego też poprosiliśmy klub o spotkanie – dodaje Krupa.

Długi Górnika Zabrze przekraczają 30 mln złotych. Klub może nawet nie dostać licencji na nowy sezon, co oznacza grę w III lidze (tam występują rezerwy zabrzan). W naszych regionie mieliśmy już do czynienia z akcją kibiców chcących wziąć sprawy w swoje ręce. Fani Polonii Bytom pod koniec 2009 roku zbierali pieniądze na… nowy stadion, a konkretnie na pierwszą trybunę. Uzbierali ponad 60 tys. złotych…