Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Socios Górnik: kibice Górnika na ratunek klubu

dziennik70
Stowarzyszenia Socios Górnik jest już zarejestrowane. Niedługo zaczną się zapisy. Spotkanie z władzami Górnika już w poniedziałek.

 

Pogrążony w długach Górnik Zabrze chcą ratować fani 14-krotnego mistrza Polski. Poszli śladami fanów Barcelony i w sądzie zarejestrowali stowarzyszenie Socios Górnik. Ich celem jest zbieranie pieniędzy, które mają wesprzeć klub. Stowarzyszenie zostało zawiązane na początku września przez 25 członków-założycieli wśród których są m.in. pracownicy uczelni, przedsiębiorcy czy prawnicy.

Rejestracja w sądzie nastąpiła 5 listopada.
– Rejestracja nie oznacza jednak od razu rozpoczęcia całego projektu i uruchomienia naboru na członków Socios. Przed nami jeszcze trochę pracy nad formalnościami, ale wszystkie dokumenty mamy przygotowane. Kibiców zatem prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości – mówi prezes stowarzyszenia Marek Krupa. Socios Górnik mają profile na Facebooku i Twitterze. Na „fejsie” jest już 6 tys. polubień. Poza kwestiami formalnymi stowarzyszenie kończy pracę nad projektami marketingowymi oraz projektem strony internetowej i formami płatności składek. Na ukończeniu są również projekty kart członkowskich. Ich pierwsze egzemplarze wkrótce trafią do tłoczni. Przygotowywany jest pierwszy film promocyjny. Gotowe jest logo.
W jaki sposób stowarzyszenie chce zbierać pieniądze?
– Sposób jest prosty. Górnik to jeden z najbardziej popularnych klubów w Polsce. Policzono, że mamy około 700 tysięcy zadeklarowanych sympatyków. My, poprzez grupę Socios, będziemy chcieli do nich dotrzeć i prosić o datki na klub. W ten sposób zebrane pieniądze w pierwszej kolejności miałyby trafić na spłatę zaległości w stosunku do byłych i obecnych piłkarzy czy trenerów – informuje Krupa, cytowany przez dziennik Fakt.

– Zbiórka pieniędzy będzie się odbywała dwutorowo. Pierwszy sposób to nagłośnienie całej akcji, także za granicą. Chodziłoby o jednorazową wpłatę na rzecz klubu. Drugi, to zbiórka poprzez stowarzyszenie Socios. Tak jak się to dzieje w Hiszpanii czy Niemczech. Kibice wpłacają datki w rocznej, półrocznej, kwartalnej czy miesięcznej składce. Długi Górnika sięgają ponad 30 mln złotych. Komicja Licencyjna PZPN nałożyła na zabrzan karę odjęcia trzech punktów od następnego sezonu. Górnik nawet nie odwołał się od tej decyzji. Jeśli sprawy nadal będą zmierzać w złym kierunku, zabrzanie mogą nie dostać licencji, co oznacza grę od III ligi.

– Niepokoją nas ostatnie doniesienia medialne na temat sytuacji Górnika. Niestety informacje płynące z klubu są dość ogólne i dla nas niewystarczające. Mamy wiele dodatkowych pytań. Dlatego też poprosiliśmy klub o spotkanie – dodaje Krupa. Jak informuje rzeczniczka Górnika Joanna Haśnik spotkanie odbędzie się w poniedziałek. W naszych regionie mieliśmy już akcję kibiców biorących sprawy w swoje ręce. Fani Polonii Bytom pod koniec 2009 roku zbierali pieniądze na nowy stadion, a konkretnie na pierwszą trybunę. Uzbierali ponad 60 tys. zł.