Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Juniorzy też kiedyś rządzili

Drużyna seniorska Górnika Zabrze na tytuł Mistrza Polski czeka już 29 lat. I chyba jeszcze trochę poczeka. Wiecie o tym, że w rozgrywkach juniorów starszych na tytuł czekamy prawie tyle samo? Dokładnie rok mniej, bowiem w roku 1989 ostatni raz młodzi piłkarze Górnika Zabrze cieszyli się ze złotych medali.

Ówczesną drużynę juniorów starszych (dzisiaj zwaną U-19) prowadził piłkarz m.in. Szombierek Bytom, czyli Eryk Knop. Wówczas finałowe rozgrywki były podzielone na dwie grupy: w jednej grały zespoły Olimpii Elbląg, Hutnika Kraków, Zagłębia Lubin i Drukarza Warszawa, zaś Górnik rywalizował z Radomiakiem Radom, Chemikiem Police i Wisłą Płock. Zwycięzcy grup spotykali się w finale, który był rozgrywany systemem „mecz i rewanż”. Młodzi piłkarze Górnika nie pozostawili złudzeń rówieśnikom z Elbląga pokonując rywala 5:0 (w Zabrzu) i 6:4 (w Elblągu). Bohaterami dwumeczu byli Henryk Bałuszyński (strzelec  4 bramek) i Meczysław Agafon (zdobywca dwóch trafień).

Po tytuł z 1989 roku sięgnęli wówczas: Stanisław Czekaj, Jacek Szymała, Jarosław Zajdel, Marian Polak, Jarosław Lewicki, Marian Drozd, Roman Cegiełka, Grzegorz Barański, Jarosław Fliśnik, Jacek Szymkowiak, Sławomir Światłowski, Klaudiusz Magiera, Michał Stebnicki, Mirosław Adamczyk, Krzysztof Schuetz, Mieczysław Agafon, Henryk Bałuszyński i Andrzej Motyka. Z całej tej grupy w dorosłej piłce zaistniała tylko trójka graczy: popularny „Balu” (grał w Górniku Zabrze, następnie występy w Bundeslidze i reprezentacji Polski), Mietek Agafon (piłkarz Górnika, Wisły  – wówczas Petro i Orlen – Płock, Ruchu Radzionków, GKS Katowice) i Roman Cegiełka (w Górniku nie dostał szansy debiutu w Ekstraklasie – zrobił to dopiero w 1998 roku w barwach Ruchu Radzionków w meczu z Widzewem Łódź).

Ostatnia taka szansa na tytuł mistrzowski nadarzyła się w roku 2015 w ramach rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów, ale wówczas w  ½ finału od zabrzan lepsza okazała się warszawska Legia. Najbliżej „złota” Górnik był 4 lata wcześniej, podczas turnieju w Ożarowie i Sandomierzu młodzi piłkarze z Zabrza przegrali rywalizację o tytuł z Jagiellonią Białystok.

Może już niedługo wrócą piękne czasy nie tylko dla seniorów, ale także dla juniorów zabrzańskiego Górnika. Kto wie, czy za parę lat juniorzy Trójkolorowych będą dumni ze zdobycia medali mistrzostw Polski w koszulkach ufundowanych przez Socios Górnik?

AW