Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sociosgornik/ftp/wp-includes/functions.php on line 187

Galeria Sław przy dźwięku braw

Galeria Sław przy dźwięku braw

Piątkowy mecz z Lechem Poznań sam w sobie był bardzo dobrym widowiskiem, jednak został uświetniony wyjątkowym wydarzeniem. Na stadion im. Ernesta Pohla zjechały dawne gwiazdy Górnika Zabrze, które przez lata pracowały nad budową jego ogromnej renomy.

Już przed meczem kibice zauważyli, że nad trybuną południową zamontowane zostały pamiątkowe plansze poświęcone takim piłkarzom jak Józef Wandzik, Ryszard Cyroń, Jan Urban, Henryk Bałuszyński, Andrzej Iwan, Tomasz Wałdoch, Tomasz Hajto, Jacek Wiśniewski i Adam Danch. Wszyscy ci byli zawodnicy Górnika zostali wybrani do Galerii Sław przez kibiców w głosowaniu internetowym.

W przerwie meczu na murawie stadionu pojawiła się większość uhonorowanych w ten sposób piłkarzy. Kiedy spiker Bartłomiej Perek przedstawiał po kolei każdą z postaci, na trybunach raz za razem rozlegała się burza braw. Każdy z przybyłych zawodników otrzymał również pamiątkową tablicę – mniejszą kopię swojego portretu zamontowanego na szczycie Areny Zabrze. Na koniec całej uroczystości do kibiców przemówił wzruszony Andrzej Iwan. Zaznaczył, że gra w Górniku była wspaniałym przeżyciem i życzył wszystkim, by obecna drużyna nawiązała do dawnych sukcesów.

Galeria Sław liczy już 16 postaci, a docelowo ma się w niej znaleźć 25 nazwisk. Pod koniec roku planowane jest odsłonięcie kolejnych plansz z podobiznami 9 zawodników, którzy w przeszłości budowali potęgę Górnika. Będą to Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń, Zygfryd Szołtysik, Jan Banaś, Andrzej Szarmach, Waldemar Matysik, Andrzej Pałasz, Ryszard Komornicki i Józef Dankowski. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że każdy z nich miał ogromne zasługi dla naszego klubu.

Koszt powstania całej Galerii Sław ponosi Socios Górnik, o czym również było wspomniane w przerwie piątkowego meczu. Zarząd stowarzyszenia wyszedł z inicjatywą uczczenia 70. rocznicy powstania klubu poprzez uhonorowanie najwybitniejszych postaci w jego historii. Z konta Socios przelano na ten cel ponad 50 tysięcy złotych. Członkowie zarządu i założyciele tego ruchu zgodnie podkreślają, że pielęgnowanie historii i przedstawianie jej nowemu pokoleniu kibiców jest niezwykle ważną sprawą.

Działając w myśl tej zasady, Socios Górnik wspomogło też zbiórkę środków na renowację grobów zmarłych legend 14-krotnego Mistrza Polski. Rano w dniu meczu na stronach internetowych stowarzyszenia pojawiła się nie tylko zachęta do wsparcia zbiórki organizowanej przez ośrodek Kibice Razem, ale i deklaracja przeznaczenia 1948 złotych na ten cel. Nieznacznie później sekretarz Tadeusz Bożek potwierdził, że obietnica została spełniona i przelew został już wykonany, a na stronie internetowej umieszczono potwierdzenie wpłaty. Dzięki nagłośnieniu akcji przez wszystkie grupy kibicowskie, wieczorem sympatycy Górnika chętnie wrzucali do puszek pieniądze na ten cel.

Fani należący do Socios obiecują: to jeszcze nie koniec, przed nami jeszcze wiele działań dotyczących zarówno historii, jak i przyszłości klubu! Taki klub jak Górnik Zabrze zawsze zasługuje na jak najwięcej i może liczyć na ogromne wsparcie całej trójkolorowej rodziny. Żeby kolejne akcje mogły przynieść jeszcze lepsze skutki, stowarzyszenie nadal namawia kibiców do dołączenia w swoje szeregi – dzięki comiesięcznym składkom członków udaje się realizować kolejne projekty. Aby zapisać się do Socios Górnik, należy wypełnić deklarację członkowską przed dowolnym meczem przy Roosevelta 81 (na stoisku na placu wejściowym Areny Zabrze) lub pobrać ją ze strony internetowej i po wypisaniu wysłać pocztą na adres stowarzyszenia widoczny na dole strony WWW.

(MK)